23 miliony euro na torze Poznań

Kilkadziesiąt tysięcy widzów, supersamochody w tym rzadki Gumpert Apollo i wyścigi na torze Poznań. Gran Turismo Polonia 2014 to póki co „najbardziej wypasiona” tegoroczna impreza motoryzacyjna.

 

Po zeszłorocznej wpadce gdy jeden z kierujących staranował dwudziestoosobową grupę widzów, imprezę przeniesiono na zamknięty tor, który jednego dnia udostępniono publiczności. Frekwencja dopisała. Uczestnicy również.

W wyścigach w ramach Gran Turismo wzięli udział kierowcy z całej Europy, w tym 25 Polaków. Na torze pojawiły się aż trzy Porsche 918 Spyder, hybrydowe auta sportowe kosztujące w wersji podstawowej ponad 900 tys. Wśród kilkudziesięciu prawdziwych motoryzacyjnych atletów znalazły się m.in. Ferrari 458, Porsche 997 Turbo, Lotus Exige S, Lamborghini Gallardo, Corvette ZR1.

 Specjalną atrakcją imprezy był ściągający się z helikopterem Robinson R44, Gumpert Apollo. To supersamochód produkowany w Niemczech przez ludzi związanych Z Audi, m.in. Z Rolandem Gumpertem, byłym szefem działu sportowego Audi, od którego samochód wziął swoją nazwę. Firma niestety nie przetrwała próby czasu, jednak stworzony przez nią pojazd robi mocne wrażenie. To jeden z najszybszych samochodów „made in Germany”. Do prędkości 100 km/h przyśpiesza w 3 sekundy, do 200 km/h w 8,9 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 360 km/h. Takie osiągi zapewnia mu pochodzący oczywiście od Audi, pięciocylindrowy silnik V8 o pojemności 4,2 litra z podwójnym turbo.

IMG 6882

IMG 6888