Ferrari Testarossa to motoryzacyjny symbol lat 80 tych, który zagrał także w serialu “Policjanci Miami”. To kultowe auto było jednym z najbardziej spektakularnych sukcesów marki Ferrari i stanowiło punkt odniesienia do oceny innych samochodów sportowych lat 70. i 80. XX wieku. Co ciekawe – popularność nie miała odzwierciedlenia w sukcesach na torach wyścigowych, bo tam Testarossa sprawowała się zaledwie przyzwoicie.
Nazwa tego supersamochodu odnosi się do lakierowanych na czerwono głowic silnika a za sensacyjny design pojazdu odpowiada kultowe studio Pinifarina. Styliści z tego studia dostali za zadanie zastąpienie wcześniejszego modelu marki Ferrari – Berlinetta Boxer i uczynienie go bardziej funkcjonalnym.
Jak się później okazało ten cel udało się osiągnąć na 200 procent, Testarossa stała się bowiem spektakularnym sukcesem marki Ferrari.
Twórcy supersamochodu zdecydowali się na zwiększenie wymiarów nadwozia, co pozwoliła na udostępnienie większej przestrzeni dla podróżujących i na bagaż. Pomysłem na uniknięcia mocno nagrzewającej się kabiny było umieszczenie chłodnic po bokach samochodu, jak się później okazało poszerzenie karoserii przełożyło się również na lepszą stabilność. Otwory nad tylnymzderzakiem pozwoliły natomiast na rezygnację z tylnego spojlera, niezbędnego np niektórych modelach firmy.
Pierwszą Testarossę zaprezentowano podczas Autosalonu w Paryżu w 1984 roku. Ten samochód sportowy wyposażono w 12 cylindrowy silnik, który posiadał unikalne wówczas rozwiązanie, czyli czterozaworowe głowice. Wczesne wersje z rynku USA osiągały moc 390 KM, europejskie maszyny posiadały natomiast pojemność 4,9 litra i moc 396 KM. Testarossa osiągała 100 km/w 5.8 s, maksymalna prędkość pierwszych modeli wynosiła imponującą wartość 290 km/h. Ten modelprodukowano aż do 1996 roku a kolejne dwie modyfikacje Testarossy były zdecydowanie lżejsze, szybsze i miały mniejszą drogą hamowania. Twórcom modelu 512m produkowanego w latach 1994-1996 udało się osiągnąć prędkość 315 km/h i imponujące przyśpieszenie do 100 km w ciągu 4,7 s.
Ferrari Testarossa okazała się wyjątkowo popularnym supersamochodem – w latach 1984- 1991 w zakładach w Maranello stworzono aż 7177 sztuk tego modelu.
Oprócz wystrzałowego wyglądu i imponujących osiągów za sukces tego modelu odpowiada także brak bezpośredniej konkurencji. W latach 80. miłośnicy samochodów sportowych mogli oprócz Testarossy zdecydować się także na pojazd marki Lamborghini Countach. Ale mimo wyraźnych zalet (miał mocniejszy silnik, mniejszą wagę, lepsze przyśpieszenie i niższą cenę) ten model miał też wyraźne wady – kierowca siedział w ciasnej kabinie i musiał siłować się z pedałami,
kierownicą oraz dźwignią biegów. Zadecydował także marketing – Testarossę reklamowano bowiem jako luksusowy supersamochód dla dżentelmena.
Na spektakularny sukces modelu Testarossa na pewno zapracowało użycie tego pojazdu w popularnym serialu telewizyjnym “Policjanci z Miami”. Serial opowiadał o o dwójce policjantów, którzy walczącyli z mafią narkotykową i potrzebowali egzotycznego samochodu. Przez dwa sezony korzystali z Ferrari Daytona, które na początku trzeciego wyleciało w powietrze. Potem zastąpiła je biała Testarossa. Widowiskowe i dynamiczne sceny pościgów sprawiły, że o posiadaniu tego samochodu marzyli miłośnicy samochodów sportowych z całego świata.
Model Testarossa w kolorze czarnym posiadał także Michael Jackson i wykorzystał go w jednym ze swoich teledysków.
Grzegorz Kowalewski
fot. Wikipedia