Elektryczna współpraca

Porsche bardzo poważnie realizuje plany zostania liderem w segmencie samochodów elektrycznych. Niemiecki producent właśnie kupił 10 procent akcji chorwackiej firmy Rimac Automobili, która znana jest z nowoczesnych technologii stosowanych w samochodach o napędzie elektrycznym.

Założona w 2009 roku chorwacka firma Rimac Automobili specjalizuje się w tworzeniu samochodów elektrycznych i systemów napędowych do takich konstrukcji; wielokrotnie była także określana przez dziennikarzy jako “europejski rywal Tesli”. Chorwacki producent ma na swoim koncie dwa autorskie sportowe pojazdy elektryczne-w 2012 marka zaprezentowała model Concept One o imponującej mocy 1200 KM (w sumie wyprodukowano 8 egzemplarzy tego modelu), w 2018 roku zapowiedziano pojawienie się na rynku modelu Concept Two, który ma oferować aż 1914 KM, prędkość maksymalną w wysokości 415 km/h i przyśpieszenie do setki w czasie poniżej dwóch sekund. Ważną zaletą tego modelu ma być jego zasięg, który wyniesie niemal 650 km,co stanowi aktualny rekord w segmencie sportowych samochodów elektrycznych.

Chorwacka firma ceniona jest także ze swoje autorskiej technologii stosowanych w systemach elektrycznych. Jej zalety doceniły już takie marki jak: Aston Martin (Rimac współpracuje przy napędzie do modelu Valkyrie), Koenigsegg (Rimac tworzy systemy akumulatorów do modelu Regera) i Jaguar. Współpraca z Porsche ma mieć jednak wyraźnie szerszy charakter, co podkreśla kupno akcji przez niemieckiego producenta samochodów sportowych i luksusowych.

– Uważamy, że pomysły i podejścia Rimaca są niezwykle obiecujące, dlatego mamy nadzieję na ścisłą współpracę z firmą w formie partnerstwa rozwojowego – podkreślił Lutz Meschke, zastępca prezesa zarządu i członek zarządu Porsche.

Według prognoz branżowych ekspertów współpraca może być korzystna dla obu stron – chorwacka firma otrzyma fundusze na rozwój swoich kolejnych autorskich projektów, Porsche dostanie natomiast dostęp do technologii wykorzystywanej w sportowych samochodach elektrycznych, która uważana jest za najlepszą na świecie.

Efekty współpracy między dwoma firmami będzie można zobaczyć w 2019 roku, gdy na rynku pojawi się Taycan – pierwszy w historii marki samochód elektryczny, który będzie bazował na koncepcyjnym modelu Mission E. Ujawniono, że elektryczne Porsche pojawi się na rynku razem z konkurencyjnym modelem Tesli – Model S, wiadomo także, że ten pojazd będzie w stanie rozpędzić się do 60 mil na godzinę w czasie poniżej 3,5 sekundy.

Grzegorz Kowalewski
fot. Rimac