Mocniejszy Exige

Szybszy, mocniejszy i lżejszy. Właśnie taki jest udoskonalony model Exige marki Lotus. Ten supersamochód oferuje teraz 380 KM i potrafi rozpędzić się do setki w czasie zaledwie 3,5 sekundy.

 

Ujawnieniu planów udoskonalonego modelu Exige towarzyszyły zapowiedzi na temat przyszłych działań Lotusa. Przedstawiciele firmy z wyraźną dumą podkreślili, że firma odnotowała, po raz pierwszy od lat 70-tych zysk operacyjny. Jako powód lepszej sytuacji finansowej wskazano sukces modelu Evora 400 w Stanach Zjednoczonych. Samochód zyskał taką popularność, że część nabywców otrzyma swoje pojazdy dopiero w marcu przyszłego roku. 

Osiągnięcie zysków operacyjnych zachęciło Brytyjczyków do stworzenia śmiałych planów rozwoju marki. Wiadomo już, że pod koniec dekady rozpocznie się proces wymiany całej gamy modeli. Na pierwszy ogień pójdzie debiut nowej odsłony Elise, później pojawi się udoskonalony model Exige i Evory.

Brytyjczycy zakładają, że wszystko pójdzie zgodnie z planem a auta zdobędą popularność i nabywców. Gdy tak się stanie koncern będzie mógł sobie pozwolić na odważny i ryzykowny ruch finansowy. Chodzi konkretnie o próbę wprowadzenia na rynek sportowego SUVA, o którym mówi się już od kilku ostatnich lat. Być może na rynek wprowadzone zostaną także otwarte wersje pojazdów, które teraz sprzedawane są w wersji Coupe.

 

Najnowszą propozycję marki, czyli ulepszony model Exige można już zamawiać. Cenę pojazdu ustalono na kwotę około 320 tysięcy złotych. Przyszli nabywcy tego kosztownego supersamochodu mogą jednak liczyć na wyjątkową moc i prędkość.

Nowe Exige stanowi bowiem kompleksowe rozwinięcie wersji Exige Sport 350. Brytyjska marka zdecydowała się poprawić właściwie wszystkie elementy wpływające na osiągi samochodu. Napęd, czyli 3,5-litrowy, widlasty, sześciocylindrowy silnik oferuje teraz dodatkowe 30 KM, a niższa waga (samochód waż 1066 kg, czyli o 25 kg mniej niż wcześniejszy model) poprawia osiągi. Samochód rozpędzi się więc do setki w czasie około 3,5 sekund, prędkość maksymalną ustalono na 295 km/h.

Nowy Exige wyposażony został w rozwiązania aerodynamiczne, które zwiększają bezpieczeństwo kierowcy, także podczas osiągania dużych prędkości. Samochód wykorzystuje więc regulowane zawieszenie Eibach, sportowe opony Michelin Pilot Sport Cup i dodatkowe spojlery. Brytyjczycy podkreślają, że spojlery wykonane są z włókna węglowego i generują imponujący docisk w wysokości 140 kg przy 295 km/h.

W przeciwieństwie do szybkich, mocnych i surowych pojazdów sportowych nowy model Lotusa wyposażono także w luksusowe i dodatkowe wyposażenie. Kierowca tego sportowego pojazdu otrzyma więc m.in klimatyzację, system multimedialny i tapicerkę z alkantary.

 

Grzegorz Kowalewski

fot. Lotus