Urodzinowy koncept

Marka Porsche stworzyła urodzinowy koncept z okazji 70-lecia produkcji swoich samochodów. Koncept o nazwie 911 Speedster stanowi intrygujący miks najlepszych elementów aktualnej generacji 911.

Nazwa konceptu to wyraźne nawiązanie do pierwszego pojazdu marki Porsche – Speedster, który zadebiutował na rynku w 1948 roku. Historyczna nazwa to chyba jedyny klasyczny akcent, który posiada najnowszy koncept – jego wyposażenie, napęd i kształty są bowiem wyjątkowo nowoczesne.

Koncept bazuje na nadwoziu aktualnego 911 Carrera 4 Cabriolet, a jego cechą charakterystyczną jest szerokie wykorzystanie materiałów z włókien węglowych – z tego materiału wykonano więc tylną część karoserii, przednią maskę i nadkola i szkielet kubełkowych foteli. Ciekawe elementy konceptu to przednie słupki, które nachylono pod ostrzejszym kątem i wlew paliwa, który zamontowano pośrodku przedniej maski. Urodzinowy koncept używa 21-calowych felg Fuchs, które tym razem zostały mocowane centralnie.

Konstruktorzy konceptu zrezygnowali z ułatwień dla kierowców i pasażerów – w kabinie nie znajdziemy więc radia, nawigacji i klimatyzacji, zabrakło też dachu zamiast którego pojawiło się przykrycie do parkowania pod otwartym niebem. Otwartej karoserii towarzyszy także pochylona pod znacznym kątem przednia szyba, konstruktorzy pojazdu zdecydowali się również na obniżenie bocznych szyb.

Urodzinowy koncept napędzany jest przez sześciocylindrowy silnik typu boxer, który ma ponad 500 KM i kręci się do 9000 obr./min. Niestety producent nie ujawnił dokładnych osiągów pojazdu, prawdopodobnie pod maską znajdzie się jednostka z GT3. Za przeniesienie napędu odpowiadać będzie manualna przekładnia.

W przeciwieństwie do innych konceptów, które zazwyczaj stanowią tylko bazę do produkcji innych modeli, model 911 Speedster powinien trafić do produkcji. Prawdopodobnie
pojawi się na rynku już w 2019 roku.

Grzegorz Kowalewski
fot. Porsche